Mieszkanie na kredyt

00Szacuje się, że w 2009r. w Polsce zbudowano prawie 160 tysięcy nowych mieszkań. Większość to mieszkania kupione na kredyt. Młode rodziny zaciągają kredyty na mieszkania i narzekają na problemy, które towarzyszą wyborowi banku. Chcąc zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, warto bardzo dobrze się zastanowić jaki rodzaj kredytu wybrać, na jaki czas i z jak wysoką ratą. Jednak najważniejsze, by wybrać dobry i niedrogi bank. Zasadniczo najważniejszym kryterium powinien być dla nas koszt kredytu. Jednak w przypadku kiepskiej zdolności kredytowej, czasami po prostu nie mamy wyboru.

Warto także dobrze przemyśleć, jakie są prognozy naszych dochodów. Czy będzie nas stać na wyższą czy niższą ratę. Kredyty mieszkaniowe znajdują się w ofercie każdego banku. Kiedyś baliśmy się je zaciągać, bo przerażały nas raty do spłaty przez trzydzieści lat. Dziś kredyty mieszkaniowe stają się coraz popularniejsze i nikt już się ich nie boi. Ostatnio, coraz więcej banków pożycza pieniądze na 100 proc. wartości nieruchomości. Jednak są też pewne warunki, które musi spełnić klient. W zakupie mieszkań, młodym ludziom pomaga program „ Rodzina na swoim”.

Z dopłat do oprocentowania ze środków Funduszu Dopłat mogą skorzystać rodziny, czyli dwoje małżonków, osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno, małoletnie dziecko, dziecko. Warunkiem jest też, by rodzina nie posiadała wcześniej własnego mieszkania lub domu, a powierzchnia użytkowa kredytowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie może przekraczać odpowiednio 75 m2 i 140 m2. Dopłaty pokrywają równowartość 50 procent kwoty odsetek naliczonych według stopy referencyjnej.